Trampolína je vynález, který se ujal ve společnosti již před mnoha lety. Zjistilo se, že má významné terapeutické účinky, a tak se s její výrobou příliš dlouho neotálelo.
Měkké dopady šetří vaše klouby
Postavíte-li se doprostřed skákací plochy na trampolíny https://www.beanbag.cz/skakaci-plochy a začnete s cvičebním procesem, brzy zjistíte, jak je skákání svérázné a specifické. Jde zejména o to, že dopadáte celou plochou chodidel na měkké podloží, jemuž se vůbec nemůže rovnat ani asfaltová silnice, ani travnatá plocha, a dokonce ani měkký mechový povrch lesní cesty, kam se vypravíte běhat.
V tom je skákání na trampolínách mnohem sofistikovanější, protože při běhání velmi přetěžujete páteř a klouby, což se projevuje hlavně u lidí s nadváhou či obézních. V takových případech dokonce hrozí nevratné poškození kloubní výstelky a další nepříjemné úrazy, např. natažené či popraskané kloubní vazy či vazivové šlachy.
Perfektní kondice za pár minut denního cvičení
Na trampolíně se nemusíte „trápit“ dvě hodiny každý den, abyste docílili perfektní kondice, to byste ostatně ani nezvládli. Stačí vám k tomu jen pár minut. Uvádí se, že tento pohyb ve své náročnosti v mnohém předčí některé atletické disciplíny. Skákat byste však měli pravidelně a neměli byste tréninkové dávky vynechávat. A co se týče akrobacie, tu si raději ponechejte na pozdější dobu, kdy získáte potřebnou stabilitu a jistotu, a kdy budete mít při ruce také zkušeného instruktora.
Výrazně lepší nálada
Některé nezávislé výzkumy potvrzují, že se při pohybu na trampolíně zlepší nálada. Skákání vás bude bavit zřejmě díky uvolněným hormonům štěstí, které nazýváme endorfiny. Endorfiny blokují tvorbu kortizolu a adrenalinu, čímž je udržují v rovnováze a zabraňují rozvoji projevů stresu. Trampolína je tedy svým způsobem i antistresová pomůcka, což se v dnešní vypjaté době může hodit každému z vás.