Práce na zahradě v únoru a březnu

Zima se ještě úplně nevzdala své vlády nad zahradou, ale doma už můžete začít vesele chystat sazeničky na další sezonu, která už pomalu klepe na dveře. Jako první si ještě v zimě zkontrolujte všechno nářadí, které se vám bude přes sezonu hodit. Pokud jste jej na podzim pořádně očistili, pak to budete mít jednoduché. Jen zkontrolujte, zda někde nerezaví nebo není prasklá násada. Péče o zahradu je sice náročná, a z jara je jí nejvíce, pokud se vám vše povede, odmění se vám zahrada velkou úrodou.
proutěný truhlík
Únor
V únoru je potřeba vyset první semínka do misek v teple v mini pařeništi či na okně, popřípadě pokud máte vytápěný skleník, nemusíte se bát je dát ani tam. V únoru můžete vyset raný salát, celer, brokolici, lilek, papriku, rajčata, cibuli či petrželku. Pro poslední tři platí, že pokud je zasadíte hned v únoru, pak předpěstované rostlinky dáte do skleníku, pak můžete mít opravdu ranou sklizeň.
V únoru také můžete vyset první ředkvičky a to do vyhřívaných pařenišť. Ředkvičky jsou výborné do jarních salátů a budou se vám opravdu hodit. Stejně tak můžete vypěstovat i rané odrůdy karotky, ale trochu více v teple.
sázení jahodníku
Březen
V březnu začíná opravdová zahradní sezona, a čeká vás spousta práce! Jako první musíte upravit zryté záhony, které přes zimu odpočívaly. Pokud jste zahradu na podzim nezryli, pusťte se do toho co nejdříve, hned jak se rozjaří.
 Vysévat můžete otužilé druhy zeleniny jako je mrkev, petržel, salát, kopr, špenát pro časnou sklizeň a stejně tak i ředkvičky. Ke konci března můžete vysazovat sazečky cibule, jarní česnek a šalotku. Pokud jste si nepředsadili papriky, rajčata či celer pak můžete pak je v půlce března přesně ten čas, kdy se pustit do předsazování.
Na začátku jara zkontrolujte všechny dřeviny na zahradě, zda nejsou poškozené, na začátku jara, než začnou stromy pučet je ořezejte a postižené stromy ošetřete například štěpánským voskem.

Publikováno v Nezařazené